Sollunari

Maratończyk „ Nadgorliwiec” Stachanowiec

fot.©Krystyna Daca


 

 

 

Ten wrogi, nieprzystępny ludzki monolit jest odpowiednikiem Himalajów. A łańcuch to wybredny i nie każdy jest uprawniony do wspinaczki po jego zboczach. Chcesz tu właśnie szukać schronienia przed żywiołami? Przedstaw gorące rekomendacje od władcy Saturna, z własnoręcznym podpisem egzaltowanego marszałka Marsa. List polecający wygnańca Księżyca, zwanego Banita lub wstawiennictwo upadłej spółki z nieograniczoną nieodpowiedzialnością Jowisz& Neptun Company Ale Brudny, wywoła tylko ten skutek, iż introwertyczny, bezwzględny, wyniosły, szczodry, rzetelnie ambitny Koziorożec wezwie wiatr północny, byś na odchodne wiedział najpierw co to jest Syberia.

 

Ależ skąd, ten kozi stwór z ogonem ryby, nie może zostać posądzony o umysłową brutalność, czy gwałtowność! Potwór, którego chciałeś poznać, będzie twierdził uparcie, że jest  tylko i wyłącznie stanowczy i czyni wyłącznie to, co prawo nakazuje w takich właśnie sytuacjach. Ustawa z dnia, rozdział, artykuł, paragraf, ustęp, punkt, podpunkt, litera. I kropka. Saturnowa Muza podsumuje to w lapidarny sposób: jest tu kupa racji.

 

Poczujesz więc w pierwszym kontakcie intensywne zimno,, wyrazistą czerń, cierpki i ostry smak doprawiony nerwowym usposobieniem. Tak, miałeś wątpliwy zaszczyt z najbardziej konserwatywnym i zarazem najlepiej zorganizowanym osobnikiem zodiakalnego zwierzyńca. Ortodoksyjny pracuś w czystej krystalicznej postaci. On to we własnej osobie. I jeszcze perfidnie złośliwy.

 

Koźli charakterek dyrektor Saturn przedstawi w trzech odsłonach (zwanych dekanatami) spektaklu pod tytułem „ Władam i Stosuję”.

 

Dekanat pierwszy, niezależnie od sytuacji, przedstawia zawsze sam Mistrz. Nieufny przeciwnik nowości, oschły, cyniczny, sztywny i chłodny wypowiada kwestię, że bezinteresowne przyjaźnie nie istnieją na świecie. Obietnice składa się wyłącznie po to, by ich nie dotrzymywać nigdy. Liczy się tylko niezależność, samowystarczalność oraz jedyny i słuszny zarazem system wartości, który sam Kozioł stworzył w pocie czoła. Tak, bo ważna jest tylko „Praca”. Korzyści z niej pochodzące muszą być wydatkowane racjonalnie, stąd wolno jest kupić kota w worku, ale pod warunkiem, że płaci się wyłącznie za sam worek, który i tak nie przedstawia żadnej wartości. A kot to na pewno parszywy sierściuch i dlatego jest ukrywany.

 

W dekanacie drugim na scenę wychodzi Mars. Jak to u niego – z siłą przebicia, bojowością, okraszoną spontanicznością. Co prawda jest rozdarty wewnętrznie, ale skory do poświęceń i odpowiedzialności . Jako motyw przewodni ukaże osobę o dużym walorze intelektualnym, elastyczna, uchylającą furtkę dla uczuć, lecz z własnym światem możliwości ekspresji. Ten tytan pracy będzie wymawiał swoją kwestię w rytm utworu „ Realizm”. Ale nie daj się omamić! Masz przed sobą zawodowego kaprala, dumnego z faktu, że budzi strach.

 

I czas na dekanat trzeci, gdzie na tle wielkiej planszy ( napis ukaże się później) gra interesujący i niebanalny Uran, z dużą wyobraźnią oraz indywidualizmem. Tak, - powiesz - to jest wielki rozsądek na świecie. Nic bardziej mylącego! Za chwilę bowiem ten racjonalnie logiczny osobnik wyrwie się spod kontroli i zacznie z rewolucyjną fantazją wszystko burzyć. Niszcząc zyskuje nowe wartości duchowe po to, by budować od początku. To artysta z twórczym niepokojem zabarwionym wyobcowaniem przedstawia swoje dzieła na tle  „Konkretyzacja „

 

Krytyk Astrolog po wyjściu z teatru Ziemia, z kardynalną jakością stwierdzi, że różnice w odbiorze wrażeń określa właściwie godzina , minuta i dzień narodzin, a więc tylko Ascendent. Agresywnie dominujący Baran do upadłego będzie walczył o osiągnięcie wytyczonego celu, bo inaczej nici z zadowolenia w karierze. Realną szansę osiągnięć materialnych przyniesie praktyczny, bardziej otwarty, kochający przyjemności i co tu wiele mówić, leniwy nieco Byk. Na duchu na pewno podniesie powietrzny Bliźniak, wszak pragniesz kontaktów z ludźmi żywiołowymi i optymistycznymi, ale nie reaguj już teraz tak nerwowo. Ich jeszcze nie ma na tym świecie. Rak niby będzie ciągnął Kozła do domu i dzieci, ale i tak dojdzie do miejsca z szyldem „ kariera zawodowa”. Lew zażąda więc oklasków dla przywódcy i nic to, że aprobatę dla Księciunia wyrażają jakieś dziwadła, którym przewodzi Tołdi Podnóżek.. Panna doda kompleksów, ale za to zwiększy krytycyzm i precyzję działania. Waga w swym spokoju z całym majestatem uczuli oko na zmysł artystyczny. Skorpion na  pewno zaszczepi intuicję w celu pogłębienia stanów depresyjnych. Ognisty Łucznik zapłonie swoimi wadami i zaletami, podsycając komunikację w muzyce, zabawie i tańcu. Ale i tak widać żeś Bawół – wszak taniec masz we krwi, ale krew do nóg już nie dochodzi.  Natomiast Koziołek Matołek zmienia charakter radykalnie. Może osłabić negatywne cechy, ale masz zadatki na drugiego Stalina, z ustami słodszymi od malin. Wodnik wywoła ruchliwość, ale i tak doda ekscentryczności przy wykonywaniu pracy. Chwiejne Rybki zadziałają po swojemu – niezrozumiale, nierówno, twardo i konsekwentnie, ze zdolnością do ucieczki ku nowym wyimaginowanym celom życiowym.

 

Jak widać konstruktywny Saturn rzeźbi z powagą, cierpliwością, ostrożnie, lecz obowiązkowo, działając z zacięciem pesymisty, fatalizmu, podejrzliwości oraz oziębłości wzmaganej złośliwością. Rozwija osobowość przez stawianie przeszkód tworząc w warunkach ukształtowanego realizmu wyrobionego duchowo.

 

Warto jednak przyjrzeć się pracy Saturna. Ten ambitny konserwatysta nie jest wylewny, a swoją nieśmiałość przykrywa arogancją, patetyczną wyniosłością wraz z surowością, wszak chce wzbudzić strach w atmosferze wrogości. I nigdy nie wiesz, czy poprzeczka,. którą podniósł wysoko jest po to, by się wznieść ponad poziomy, czy też jest to dowód, że tyle możesz spokojnie przeskoczyć.  Tak, to jest prawdziwa przykrywka własnych kłopotów emocjonalnych, gdyż w swoim zamyśle Mistrz tworzy kogoś, kto chce być lubiany, rozumiany i podziwiany.  Kiedy Bawół krzyczy ( po prawdzie –  wrzeszczy, lecz tłumaczy, że mówi z pewną ekspresją) –moje kłopoty, to moja sprawa , bo moja specjalność! Potrafię tylko ja sam je rozwiązać! Nie potrzebuję niczyjej pomocy!, to faktycznie oznajmia o swej wielkiej tęsknocie bycia podziwianym i sławnym.

 

Astrologia przypisała Koziorożcowi mroczne wpływy Saturna. W zamian za to Bawół się po swojemu wściekł. I nie tylko nie cierpi wszelkiej maści astrologów, a że pracuś, to zyskał dodatkowy impuls saturniej energii, by z maniakalnym zacięciem wywodzić, iż Saturn jest Słońcem, ale wyłącznie dla wybranych, bo ta planeta nie stworzyła żadnego potwora, ale owoc kasztana.

 

 Coś w tej teorii jednak jest. Wszystkie owoce są niby wszystkie podobne, niemal jak krople wody, ale mają wszystkie jedną wspólną cechę – są po prostu kolczaste, ostre, nieprzyjemne w dotyku, i nawet jednakowy kolor nadziei wywołuje subiektywne uczucie wzrokowego wrażenia, iż trzeba poszukać natychmiast innych owoców. Delikatnych, emanujących ciepłem i barwami tęczy. Ale kiedy przyjdzie czas, klimat  oraz okoliczności  pozwalające cierpliwie obserwować zachodzące zmiany, to ujrzymy coś wspaniałego. Spod kolców i grubej skorupy przebija osobowość białego i delikatnego  człowieka . Bardzo wrażliwego na podmuchy wiatru.

 

To nie wszystko. W środku jest dopiero prawdziwy owoc – brązowy, o innym kształcie, a przy tym jaki lśniący i przyjemny w dotyku. Kasztan po prostu musi dojrzeć w tym znaczeniu, że w odpowiednich warunkach, które sam reguluje i poznaje, otwiera się sam, by ukazać swoje wnętrze. Kiedy jednak staramy się go otwierać „ na siłę” i zbyt wcześniej – robi to, co powinien robić. Kłuje. Nie wszyscy mają zaszczepioną łaskę cierpliwości. To potrafią wyłącznie umysłowi, poszukując kluczyka misternie kształtowanego, by otworzyć pulsujące wrazliwością i ciepłem serce. . Fizyczni podchodzą z wytrychem, niszcząc całe piękno.

 

Istotę Koziorożca zdaje się oddawać Słowacki w swoim dramacie „ Beniowski”

I przyszedł jako nędzarz do ogrodu

Pokazać serce, które więcej warte

Niż to, co za nie dawali na świecie

Ci, co kupują serca na tandecie....

 

Tak, Koziorożec to potwór. Bez serca.

 

                                                                                                              

©Starybosman

22 maja 2010r.

 

 

 

 

 

 

 

 
<< spis artykułów dla znaku: Koziorożec   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.