Sollunari

 

PANNA

 

Dyspozytorem znaku Panny jest Merkury. W tym znaku Zodiaku Jowisz i Neptun są na wygnaniu, a Wenus znajduje się w upadku. Panna to znak żywiołu Ziemi, o jakości zmiennej, ludzki, mówiący, znak długiego wschodzenia.

 

Ludzie spod znaku Panny są ładni ale nie piękni. To o nich najczęściej mówi się, że są schludni. Ubranie jest zawsze czyste, paznokcie zadbane i pomalowane, włosy przygładzone, buty wyczyszczone. Panny lubią kratkę jako deseń w ubraniu- daje im bowiem poczucie porządku. Kratka jest taka przewidywalna, ma równe kąty, proste linie i kojarzy się z czystością. Panny przywiązują dużą wagę do ubrania, ale nie lubią wydawać na nie zbyt wiele pieniędzy. Nie znoszą ekstrawagancji w ubiorze, toteż mężczyzna spod znaku Panny nigdy nie założy różowej koszuli, a kobieta nadmiernie wydekoltowanej bluzki, spódniczki mini albo wojskowych butów. Gust obu płci w tym znaku jest konserwatywny, w czym widać podobieństwo do znaku Byka. Jednakże Panna zawsze zapyta, ile to kosztuje i dlaczego tak drogo a Byk raczej zastanowi się, czy kupno danego ubrania sprawi mu przyjemność.

 

Życiem zodiakalnej Panny rządzi obowiązek. Każda dziedzina aktywności jest podporządkowana temu sposobowi myślenia i postępowania. Panna nigdy nie odpoczywa. Poza pracą zawodową, którą traktuje poważnie i często ulega pracoholizmowi, ma mnóstwo zajęć domowych, które sobie sama wynajduje. Jeżeli doznaje zadowolenia z dobrze wypełnionego obowiązku to dopiero późnym wieczorem, kiedy podgoni sprawozdanie kwartalne, przygotuje kolację i po niej posprząta. Nawet kiedy ogląda wieczorny film, nie poddaje się bezwolnie jego fabule (co z pewnością zrobiłyby Ryby) lecz jednocześnie robi sweter na drutach albo manicure, ewentualnie zastanawia się, co przygotować jutro na obiad. Panna ma dar przewidywania i zapobiegliwość. Przy czym nie czuje przyjemności w spełnianiu obowiązków ale konieczność. Ma bowiem świadomość, że jeżeli sama nie posprząta, to nikt tego nie zrobi, a jeżeli znajdzie się ktoś, kto ją wyręczy, to nie zrobi danej rzeczy porządnie lub lepiej od niej. Rzadko też uważa, że zrobiła wszystko, co można było w danej sytuacji. Raczej stale towarzyszy jej kompulsyjna myśl, że czegoś zapomniała, nie dopilnowała, zaniedbała, pominęła, nie zrobiła dżemu, nie zacerowała, nie zaniosła do magla, nie kupiła świątecznych prezentów.

 

Panny bywają kapryśne, wszak to znak jakości zmiennej. Tzw. stare panny często urodziły się podczas wędrówki Słońca przez ten znak zodiaku. Skupienie na szczególe, czepianie się, cyzelowanie drobiazgowo każdej czynności, która tak naprawdę jest prosta i nie wymaga specjalnych zabiegów- to domena Panny. Nieustanne krytykowanie otoczenia, poprawianie, sprzątanie, sprawdzanie, wynajdywanie i wytykanie błędów innym mogą zaleźć za skórę nawet stoikowi. Podobno kobiety z tego znaku są łatwiejsze do zniesienia niż mężczyźni. Ale która kobieta nie chciałaby mieć męża, który będzie stale pilnował porządku i dbał o zdrowie, nie tylko swoje ale i domowników?

Demeter - Ogrody Boboli - Florencja 2009


Panny zasługują na szacunek. Można na nich polegać, gdyż obietnic dotrzymują i wyręczą cię w najbardziej niewdzięcznej urzędowej lub papierkowej robocie. Zodiakalne Panny łatwo przystosowują się do zmienionej sytuacji, do uwarunkowań chwili. Znoszą trudną i mozolną pracę bez cienia skargi. Zamieniają się w siostry zakonne, kiedy trzeba służyć innym w potrzebie, zostaną po godzinach lub wezmą dodatkowy dyżur w szpitalu w razie potrzeby. To one zazwyczaj wracają z pracy z wypchanymi siatkami. Służba innym ale nie przywództwo, Panny bowiem nigdy nie zostają szefami. Za to są doskonałymi kwatermistrzami, zadbają o praktyczną stronę życia i nieraz zadziwią cię swoją przemyślnością w planowaniu. Umiłowanie szczegółu znajduje mistrzowskie przejawy w pracy aktora, krytyka, farmaceuty, pielęgniarki, księgowej.

 

Uczucia Panien są schłodzone, przecież Wenus w Pannie jest w upadku a więc nie jest ponętna, zmysłowa a raczej powala praktycyzmem. Panny nie rozumieją, po co chodzić w zaloty, wzdychać po nocach i trzepotać rzęsami, skoro można do celu iść prostą drogą i "jak kocha to poczeka". Ponętność jest niepraktyczna, toteż Panny nie okazują uczuć w sposób wylewny a zadowolenie znajdują w zupełnie czymś innym. Każdy potencjalny związek jest przez Pannę rzeczowo analizowany. Zodiakalnej Pannie nie można zawrócić w głowie czy uwieść, ponieważ jest ona bardzo wiernym i odpowiedzialnym partnerem. Małżeństwo zdaniem Panien jest po to, aby wyciągnąć z tego korzyści i być elementem układanki pasującym do otoczenia, nie odstającym od wzoru społecznego. Nie jest natomiast prawdą, że zodiakalne Panny nie umieją kochać, one po prostu mają inne priorytety. W związku cenią pewność, dobrobyt materialny, odpowiedzialność i zgodność z ustalonym porządkiem społecznym. Za to właśnie Panny kochają swoich partnerów. Nie można stawiać im zarzutów, że nie są skłonne zakładać rodziny, nie mając widoków na dobrą pracę, jaki taki dach nad głową czy z partnerem, którego otoczenie ocenia jako  „gołego i wesołego” lub takiego, którego trzeba „brać w jednej koszuli.”

 

Systematyczne uprawianie seksu –zdaniem Panien- jest niezbędne dla zdrowia, dla prokreacji, po to, aby podtrzymać związek. Co do zasady Panny przywiązują duże znaczenie do zdrowia, nieustannie chronią siebie i innych przed chorobą, która w ich mniemaniu zburzy cały porządek i wprowadzi chaos. Przesadnie pilnują wszelkich badań i systematycznie przeprowadzają analizy laboratoryjne krwi, popadając z czasem w hipochondrię. Paradoksalnie - mimo to często chorują. Zazwyczaj z powodu przepracowania, z zamartwiania się o głupstwa i ze stresu. Ciągle chore, podziębione, nieoczekiwanie zakatarzone, pomimo iż witaminy i lekarstwa łykają w ilościach hurtowych.

 

 

Znane zodiakalne Panny:

Marco Polo ur. 15 września 1254r. w Wenecji

Juliusz Słowacki ur. 4 września 1809 w Krzemieńcu

Lew Tołstoj ur. 9 września 1828 w Jasnej Polanie, Rosja

Stanisław Lem ur. 12 września 1921 we Lwowie

Matka Teresa z Kalkuty ur. 26 sierpnia 1910 w Skopje, obecnie Macedonia

Irena Kwiatkowska ur. 17 września 1912r. w Warszawie

Paulo Coelho ur. 24 sierpnia 1947r. w Rio de Janeiro

Hugh Grant ur. 9 września 1960r. w Londynie

Michael Jackson ur. 29 sierpnia 1958r. w Gary w stanie Indiana, USA

Borys Szyc ur. 4 września 1978r. w Łodzi

 

©tekst i zdjęcia Krystyna Daca

18 maja 2010r.

 
<< spis artykułów dla znaku: Panna   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.