Sollunari

Strzelec - opis podstawowy znaku

Florencja 2009 foto©KD


STRZELEC

 

Dyspozytorem znaku Strzelca jest Jowisz. W znaku tym Merkury jest na wygnaniu.

 

Strzelec jest znakiem żywiołu Ognia, o jakości zmiennej, znakiem podwójnym, męskim, ludzko-zwierzęcym, mówiącym, znakiem długiego wschodzenia.

Ludzie spod tego znaku przywiązują ogromne znaczenie do prawdy. Toteż nie mają dylematu z odpowiedzią na pytanie „prawda czy fałsz”. Nie jest ich dewizą powierzchowność, kręcenie i kluczenie Bliźniąt czy manipulacja Skorpiona. Strzelce mają zawsze jedną twarz i dwulicowości się sprzeciwiają. Mówienie półsłówkami, stosowanie aluzji czy zawoalowane treści nie są środkami wyrazu stosowanymi przez Strzelce. One zawsze mówią wprost, co mają do powiedzenia. Podstępu nie używają, interesowne nie są (chyba że inne sygnifikacje w horoskopie na to wskazują), gdyż nie jest to zgodne z ich obyczajami. Nie uznają półprawd ani tzw. mniejszego zła, jeżeli miałoby ono doprowadzić do kłamstwa. Są szczere i otwarte na ludzi. Potrzebują ogłaszać swoje prawdziwe uczucia albo zdobytą wiedzę - wszem i wobec. Robią to w sposób ekstrawertyczny, namiętnie perorując, uwznioślając otoczenie płomienną mową i górnolotnym słownictwem. Ustaleniu prawdy służy zdobywanie wiedzy. Strzelce pełnią w swoim otoczeniu funkcję nauczycielską, bez względu na to, czym zajmują się zawodowo. Uważają bowiem, że zdobyta wiedza-prawda należy się również innym i że wszyscy powinni żyć w prawdzie. Niestety, jest to myślenie odosobnione, gdyż inne znaki Zodiaku nie uważają, aby mówienie prawdy było zaletą. No, może za wyjątkiem Lwa, który powołany jest do wychowywania poddanych oraz Barana, który nie widzi przeszkód, aby móc swobodnie wyrażać energię, również przez mówienie tego, co się myśli wprost i bez ogródek.

Przekazując swoją wiedzę, Strzelce często robią to w sposób nie do przyjęcia dla innych, a mianowicie pouczają, strofują, filozofują, doprowadzając słuchaczy do zniesmaczenia. Razi innych belferski ton, nierzadko protekcjonalny, bufonada, poza ciała pt. „z wyższych sfer do niższych”. Taki Strzelec staje się śmieszny, jego pycha nadyma go niczym balon, i czasem wydaje się, że już nie stoi na ziemi, a raczej frunie w przestworza. Jowisz, największa z planet w naszym systemie solarnym, władca znaku Strzelca, przejawia się w takim człowieku jedynie wielkością nadętego ciała. Strzelce często przesadzają, wyolbrzymiają, egzaltują się. Nie lubią, kiedy ktoś kwestionuje ich wiedzę, nie umieją przyznać się do błędu, nie żyją według zasad, których obowiązek przestrzegania narzucają innym.

Zasady, prawo, sprawiedliwość, ideały. Czasem Strzelce są rozmiarowo niepozorne i ich wielkość należy mierzyć ideą, którą tworzą, zgodnie z którą żyją i którą wprowadzają w życie. Nadają większy sens rzeczom pospolitym, przyziemnym. Dzięki temu ludzie ze znaków ziemskich zyskuję ideę, dla której zawłaszczają materię. Koziorożce dzięki strzelcowemu poczuciu sprawiedliwości zostają sędziami, Byki dzięki dążeniu do ideału i wzniosłości zostają artystami, a Panny nadają swojemu obowiązkowi sens głębszy czyli pracują w służbie zdrowia. Strzelce nie zagłębiają się w emocjonalne doły właściwe znakom wodnym, a jeżeli zdarza im się w nie wpaść, szybko z nich wygalopują i pobiegną w pola, aby tam w stepie szerokim, którego okiem nawet sokolim nie zmierzysz… szukać rozwiązania problemu. Przeszkody przeskakują wyjątkowo sprawnie, gnane własną odwagą i chęcią przekroczenia granic swojej wiedzy i pojemności zwojów mózgowych. Dzięki temu są w stanie poruszyć innych, zaangażować ich do swoich pomysłów, poprowadzić gdzieś hen, za horyzont…

Strzelce nie tylko chętnie uczą ale nader często zostają uczniami. Budują swój światopogląd nie tylko zdobywając wiedzę w placówkach szkolnych. One często robią to na tzw. uniwersytecie życia. To jest znak zodiaku najbardziej rozwojowy, najchętniej uczący się i … porzucający zdobytą wiedzę … aby zmienić swój światopogląd z dnia na dzień ale na rzecz nowego.

Ludzie spod tego znaku dobrze czują się w grupie, są wesołe, towarzyskie, szczere i otwarte, łatwo nawiązują kontakty. Lubią wszelkie grupowe przedsięwzięcia: wycieczki, wspólne uprawianie sportu, gry, zabawy. Są niezłomnymi przewodnikami grupy, dobrymi organizatorami.

Przyroda jest dla Strzelców środowiskiem naturalnym, które traktują z szacunkiem a nawet mają do niej stosunek religijny. Wierzą bowiem, iż w przyrodzie zawarty jest sens najwyższy, którego Strzelce poszukują w życiu.

Podróże są pasją Strzelców. Dlaczego? Podróże łączą kilka elementów, które Strzelcom odpowiadają, a mianowicie zawierają w sobie element nieznanego, które może być poznane, element zabawy i spotkania nowych ludzi a wreszcie podróże poszerzają świadomość i nadają sens życiu. To Strzelec wymyślił powiedzenie : „za płotem trawa jest bardziej zielona”. Jeżeli Strzelec nie podróżuje, to ma inny związek z obcymi krajami, obcymi językami, z cudzo - ziemcami. Nie podróżując może być jakoś odległy, w sensie obcy lub nieznany, podniosły lub wzniosły w sensie nadęty lub górnolotny, zamorski w sensie bufon w zagranicznych ciuchach, zagraniczny w sensie bogaty lub odjechany. Związek Strzelców z zagranicą może objawiać się poprzez pracę zawodową. Strzelce często są prawnikami i współpracują z tzw. podmiotami z udziałem kapitału zagranicznego , nauczycielami w tym języków obcych, przewodnikami turystycznymi, sportowcami. Jeżeli znak Strzelca jest łączony z silnymi wpływami Merkurego, to zodiakalne Strzelce mogą zajmować się handlem zagranicznym albo transportem międzynarodowym.

Przy jednoczesnym silnym obsadzeniu znaków Barana i Lwa mogą zostać dowódcą, żołnierzem, przywódcą a przy silnej Wenus, Neptunie lub Księżycu - artystą.

W uczuciach są cokolwiek zmienne ale ważne są dla nich zasady, toteż w związkach dążą do porozumienia i poznania racji drugiej strony. Nie mają w sobie potrzeby wykorzystania drugiej osoby a raczej są nastawione na wspólne osiągnięcia, pracują nad rozwojem związku, czy to poprzez wspólne bogacenie się czy to rozwój świadomości. Nudy w związkach nie znoszą. Trzeba naprawdę mocnych argumentów, aby Strzelec uznał swój błąd, toteż wiedza (Lew) i zdecydowana postawa (Baran) może wiele ułatwić.

Strzelce walczą w obronie ideałów a w czasach pokoju idealizują rzeczywistość, bądź nadają jej sens . Zmierzają entuzjastycznie do ustalenia, co kryje się za horyzontem i bez względu na to, jaki horyzont uda im się w życiu odkryć, tj. czy będzie to matura czy tytuł mistrza świata w szermierce, to z pewnością wszystkich o tym poinformują i postarają się, abyś miał szansę ich naśladować. Niektórzy ze Strzelców zostaną twoimi nauczycielami i ich przywództwo będzie niekwestionowane, pomimo iż dawno znikną za horyzontem.

 

 

 

Znane zodiakalne Strzelce:

Józef Klemens Piłsudski ur. 5 grudnia 1867r. Zułów pod Wilnem

Jane Austen ur.16 grudnia 1775r. w Steventon (Hempshire), Anglia

Maria Callas ur. 2.12.1923r. Nowy Jork

Walter Disney ur. 5 grudnia 1901r. w Chicago

Krzysztof Penderecki, ur. 23 listopada 1933r. w Dębicy

Stanisław Dygat ur. 5 grudnia 1914r. w Warszawie

Woody Allen ur. 1.12.1935r. godz. 22:55 Nowy Jork

Steven Spielberg ur. 18.12.1946r. godz. 18:16 Cincinnati stan Ohio, USA

John Malkovich ur. 9 grudnia 1953 w Christopher, stan Illinois, USA

Brad Pitt ur. 18 grudnia 1963r. w Shawnee, stan Oklahoma

USA

 

 

 

24 maja 2010r.

©tekst i zdjęcia Krystyna Daca

 
<< spis artykułów dla znaku: Strzelec   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.