Sollunari

Rogaty „ Globtroter” Idealista

fot.ˆKrystyna Daca


Centaur z kopytami, korpusem mężczyzny, napinający łuk, musi mieć cel o treści „ widzę i uzasadniam”, stąd energia ognia i optymizmu, ze słynnym okrzykiem „ moje na wierzchu”. Na dodatek , nie ma chyba takiego Łucznika, który nie wierzy w astrologię, wszak ma wspaniałe cechy charakteru: odwagę, prostolinijność, idealizm, romantyzm, ruchliwość i dobroduszność. Wzbudza wręcz uzasadnioną zazdrość przeogromną wiarą  w siebie, przy czym on sam decyduje o swoim życiu i ponosi za nie odpowiedzialność. Czasem potrafi zrobić taki „młyn” w poszukiwaniach argumentów, że otoczenie zamiera z wrażenia, zważywszy na czas i miejsce oraz okoliczności. „Król jest nagi” mógł powiedzieć tylko Strzelec, taka rogata sarenka, obdarzona przez Jowisza  nieziemską intuicją, źródłem szczęścia i trafnych decyzji. To znak ducha wynikający z energii największej planety Układu Słonecznego, i tym natchnieniem przeżywa wszystko.
 
Obsesją Strzelca jest ruch, we wszystkich możliwych odmianach i znaczeniach, stąd nie zaskakuje, że w tym znaku zodiaku Merkury nie ma po prostu co szukać  i  rywalizować ze Strusiem Pędziwiatrem. Płynąc po grzywach fal łatwo omija przeszkody, zmierzając do nowych przygód, oddając się w międzyczasie marzeniom i fantazjom, przy czym w tych dziedzinach jego odwaga jest wręcz szaleńcza. Być może ta zdolność powoduje, że jest taki komunikatywny, przyjacielski, uczynny, z zacięciem altruisty i czuje się na dodatek świetnie w każdym towarzystwie, chociaż trudno go namówić do przestrzegania etykiety. Na poczekaniu znajdzie ciętą ripostę, wszak jest błyskotliwy i  uszczypliwie dowcipny, przy czym  z analizy wypowiedzi wynika, że przemawia w niej logika i konkret. Kontakt z naturą i potrzeba samotności są niezbędne do regeneracji sił życiowych, a w szczególności psychicznych.
 
Na otaczający świat patrzy przez pryzmat  dekanatów. W pierwszym Jupiter podkreśla niezależny charakter, wierność, oddanie, życiowy spryt, wielkoduszny charakter, otwartość na wszelkie nowinki. Tutaj akurat improwizacja ustępuje miejsca abstrakcji i realizmowi. Płomienny Mars niepodzielnie rządzi w drugim dekanacie, wpływając na wyobraźnię, nastroje i emocje. Tu właśnie widać też zmysł praktyczny, wdzięk połączony z polotem, inteligencję i intuicję. Zarazem Mars niesie wiele zmian w życiu, ze skłonnością do melancholii włącznie. Może z tego powodu niektórzy astrologowie upatrują w tym  dekanacie wpływ Księżyca? Słońce rządzi trzecim dekanatem uświadamiając, że każda ekspansja ma jednak swoje granice, których nie wolno przekraczać nawet z ważnym paszportem, stąd ten Strzelec jest bardziej przewidujący, a zarazem mniej skłonny do ryzyka. Większą wagę przywiązuje do spraw istotnych, ale czasem bagatelizuje lub gubi szczegóły, czy detale. ( jakby cień Saturna? ).
 
Intuicję życiową Strzelca w istotny sposób zmienia jednak ascendent. Nieodparta chęć dominacji (moje na wierzchu), z cholerycznym usposobieniem, zapewne przyniesie problemy Baranowi. Z naturą Strzelca, co do zasady, sprzeczne są pogonie za zyskami materialnymi, więc wyróżnikiem będzie sam Byk. Ruchliwy nad wyraz, z encyklopedyczną wiedzą, sangwinik choleryk, to cechy Bliźniaka. Rak, jak na niego przystało, nierówny, kapryśny, kochliwy dla samej kochliwości i uwielbiający dom, bazę do wycieczek w świat jemu tylko znany. Pyszny i dominujący Lew to jednak mało, on musi w swój sposób podkreślić wyższość nad innymi. I to tak, by nawet tłuszcza pojęła, on  pan miłościwie panujący. Krytycyzm przeplatany misternie uzdolnieniami analitycznymi, wskazującymi na  zdolności do pracy naukowej, niesie Panna. Majestatyczna Waga dystyngowanie odmierza harmonie, a harmonia to już domena sztuki. Skorpion nie tylko widzi, lecz wręcz przenika, zwiększając o niebo intuicję życiową, ale i prowadząc dzielnie z głąb depresji, w której można się naprawdę pogubić. Łucznik ma skłonności do osłabiania swoich sił witalnych (zasada fair play) przez co ginie gdzieś smukły Strzelec, a pojawia się nieco jowialny osobnik. Jak na Koziorożca przystało – konsekwentny, silny, opanowany i sprawiedliwy Strzelec stanie się przywódcą, bo ma wszelkie zadatki na drugiego Piłsudskiego. Wodnik to już typowy powsinoga z mentalnością wyprzedzającą swoje otoczenie. Nie dziwi, że wrażliwość potęgują Ryby, dodając zmienność, niezrozumiałość, egocentryzm podbarwiony egoizmem.
 
Duchowość Strzelca różnicuje przede wszystkim płeć. Centaur jest podróżnikiem, ale on odbywa  swoje wojaże w celu osiągnięcia niezależności osobistej. To żołnierz wolności (za wolność naszą i waszą), silny, twardy o nadzwyczajnych wrażeniach zmysłowych, taki typowy polski szlachcic, o czynach tak spontanicznych, że aż trudnych do przewidzenia. Wspaniały partner i tak samo najgorszy kandydat na męża.
Łuczniczka podróżuje tylko i wyłącznie w klasie przyjemności, gdzie radość życia jest połączeniem ciekawości z żądzą wrażeń zmysłowych, intensywnie podtrzymywanych entuzjazmem. Wrażliwa wielce na smak, zapach, widok, dźwięk. To niezależny buntownik szukający własnych dróg ekspresji, zawsze w stadium cudownego misterium. Prawdziwie bezinteresowna doskonałość.
 
Istotę Strzelca oddał Henry W. Longffelow w wierszu „Strzała i pieśń”  - Wystrzeliłem strzałę w powietrze, spadła na ziemię, nie wiem gdzie ...
 

©Starybosman

24 maja 2010r.

 
<< spis artykułów dla znaku: Strzelec   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.