Sollunari

Wodnik - opis podstawowy znaku

foto©Krystyna Daca


WODNIK

 

Władcami znaku Wodnika są Saturn i Uran. Słońce jest w tym znaku na wygnaniu, za to Merkury ulega wyniesieniu.

 

 

 Wodnik –to znak żywiołu Powietrza, o jakości stałej, męski, ludzki, w którym Słońce przebywa na wygnaniu. Wodnik sam siebie wysyła na to wygnanie. Celem jego życia jest zburzenie (Uran) starego (Saturn) i zbudowanie (Saturn) nowego (Uran).

Jest to znak wielkich intelektualistów, naukowców wyprzedzających swoje czasy, genialnych artystów. Ludzie wodnikowi skupiają się na pracy z umysłem, ciało z lekka lekceważąc (chyba, że w radix są oznaki zainteresowań sportowych, np. silny Mars lub zasada żywiołu Ognia). Mają wielką wyobraźnię, nastawioną na intelektualne przejawienia. Cechuje ich wiecznie niezaspokojony głód wiedzy- bulimia intelektualna. Wodnik jest bardziej radykalny i niekonwencjonalny, gdy Uran i Saturn w chwili urodzenia znajdują się w biegu prostym.

Wodniki są często dobrymi fotografami, w czym zasługę ma Uran - zwolennik chemicznych odczynników i nagłych zmian kadru jak i Saturn - mistrz zatrzymanej w czasie formy. Fotografia jest kwintesencją znaku Wodnika. Przestrzeń (Uran) zatrzymana w czasie (Saturn), która służy wyróżnieniu kogoś lub czegoś poprzez wyodrębnienie tego z rzeczywistości.

Wyróżnianie się i odrębność.

Wodnik to tak zazwyczaj ma, że wyróżnia się w jakiś sposób. Sposób wyróżnienia zależy od pozycji Słońca w domu horoskopowym a także od jego aspektów. Wpływ na to ma również pozycja Urana w horoskopie urodzeniowym. Na przykład przy pozytywnie aspektowanym Słońcu w Wodniku w IV domu oraz przy jednoczesnym posadowieniu Urana w Byku , właściciel horoskopu będzie wyróżniał się oryginalnie urządzonym domem. Jeżeli znak Wodnika wypada na ASC a Słońce jest w I domu, to można mówić o świadomym wyróżnianiu siebie. Przy Słońcu w III domu w koniunkcji z Merkurym lub Wenus - podobnie, przy czym wyróżnianie się dotyczyć będzie m.in. wyglądu jako jednego ze sposobów komunikacji z otoczeniem (III dom) a przy jednoczesnym pobycie Urana w VI domu, ubiór ten będzie manifestowany głównie w pracy. Widoczne jest to w horoskopie natalnym Czesława Niemena (rektyfikowanym na godz. 11:55). Słońce w koniunkcji z Merkurym znajduje się w jego horoskopie natalnym w III domu a Uran jest w VI domu w Byku i uraniczny wygląd (długie włosy w młodości przepasane opaską, stroje estradowe z elementami sztuki ludowej, później nieodłączny kapelusz) był jednym z jego atrybutów artystycznych. Wodnikowe odróżnianie się jest cechą całej twórczości tego wielkiego artysty. Uran w Byku w domu VI wskazuje na dużą rolę intuicji i genialnych rozwiązań twórczych (np. łączenie poezji Norwida z muzyką) a także nowatorstwo instrumentalne.

 

Wodnik nieustająco dąży do tego, aby zadziwiać sobą innych. Jest w tym bardzo kreatywny. Poszukuje też i bada rzeczy nietuzinkowe, egzotyczne, nietypowe, nowinki techniczne. Przy pewnych wpływach Byka, Wodnik może być gadżeciarzem technicznym. Ciekawy jest jego stosunek do telefonów komórkowych. Telefony są potrzebne, aby być wolnym i niezależnym. Swoboda kontaktowania się jest zagwarantowana ale tylko wtedy, gdy chodzi o wolność Wodnika. Inni nie mogą się do niego dodzwonić, gdyż… wyłącza telefon zaraz po wykonaniu planowanych rozmów, aby nikt nie ingerował w jego świat bez jego zgody.

 

Aby się wyróżnić przed Wodnikiem trzeba być człowiekiem bardzo interesującym. Wodnik nie jest głupi, co najwyżej dziwaczny. Dziwaczność Wodnika bywa również niezamierzona. Jego niestereotypowe postępowanie w ten sposób oceniają ci, którzy działają zgodnie z utartym schematem. To dla nich Wodnik jest dziwakiem.

Czasami rzeczywiście ma oryginalny wygląd, azjatyckie rysy twarzy, wystające kości policzkowe, albo skośne oczy, a przy Uranie na ASC jest wysokiego wzrostu.

Samotnictwo okresowe. Wodniki mają tendencje do bycia okresowym samotnikiem i są w tym ewidentne wpływy Saturna. Wodnik, podobnie jak Koziorożec, nie nudzi się przebywając w samotności. W takich razach realizuje swoje ciekawe pomysły na życie, które przychodzą mu nagle do głowy.

Intuicja.

Ma bardzo rozwiniętą i jest to wpływ Urana. Daje mu to genialne objawienia, w stylu „pomysłowego Dobromira”.

Przyjaźń jest ważna dla Wodnika, ale pod warunkiem, że nie narusza jego swobody. Wodnik nieustająco dąży do nowych doświadczeń. W tym celu prowokuje zdarzenia i sytuacje, siejąc ferment i zamieszanie, najlepiej w gronie przyjaciół. Wtedy czuje się dobrze w swojej i w cudzej skórze jednocześnie. Wodnik jest wymagający względem innych. Jeżeli trafi na nudne towarzystwo, po prostu pod byle pretekstem wychodzi albo czyni to „po angielsku” czyli bez wyjaśnienia. Nudy bowiem nie znosi i uważa ten stan za stratę czasu. Ignorantów lekceważy albo tępi z uporem. Toteż niełatwo zostać jego przyjacielem. Jednakże, jeżeli uda ci się tego dokonać, to możesz sobie pogratulować, gdyż oznacza to, że masz wyjątkowy intelekt, nie narzucasz innym swojego zdania czy poglądów, nie starasz się Wodnika ograniczyć w jakiś sposób oraz  stanowisz doskonałe wsparcie podczas przeprowadzania rewolucji.

 

Niezależność, wolność, samowola.

Wolność osobista kieruje Wodnika do zajęć samodzielnych, bez nadzoru. Źle znosi zajęcia zawodowe, polegające na mechanicznym wykonywaniu tych samych czynności albo na monotonnym przesiadywaniu na zebraniach. Wodnik nie toleruje wszelkiego rodzaju zwierzchnictwa nad sobą. Nie znaczy to, że Wodniki nie robią tzw. kariery. Władza nie interesuje Wodnika i jeżeli sprawuje kierownicze stanowisko, to z innych powodów. Zazwyczaj po to, aby uzyskać wolność i móc żyć po swojemu. Brak szefa nad sobą jest jednym z głównych powodów do zajmowania stołka zarządcy. Jako szef, Wodnik jest zazwyczaj lubiany, który podwładnych traktuje po przyjacielsku, ale wobec przypadku szczególnej głupoty personelu, może incydentalnie ulec potrzebie wywołania małej rewolty.

Uczucia.

Uczucia nie są celem życiowym Wodnika. Cechuje go dystans i chłodny umysł ale również skłonność do krótkotrwałych wybuchów namiętności. Jak śpiewa Wiesław Michnikowski w piosence „Mija mi”:

„I choć na ten stan nie wskazuje,

powierzchowności mojej żaden rys,

Gdy powabną ujrzę panią,

niczym żbik się rzucam za nią i doganiam ją i…

już za chwilę to miiiija mi!”

 

Wodniki są skłonne do współpracy ale nie do poświęcenia. To inni mają się podporządkować uczuciowo. Jeżeli tak nie jest, związek nie jest wart zachodu i Wodnik reaguje samowolą. Robi wówczas to, na co ma ochotę i nikt nie jest w stanie mu przeszkodzić, bez narażenia się na większą lub mniejszą rewolucję. Porzuca partnera nagle i bez uprzednich objawów. Po ustaniu związku zazwyczaj traktuje go odpowiedzialnie, w czym zaznacza się wpływ Saturna, jak i po przyjacielsku (Uran). Wrogości nie zachowuje, jedynie wyrzuty sumienia, może dlatego, że to on zazwyczaj porzuca. Zasada Wodnika , sformułowana na wstępie, często przejawia się w burzeniu starych związków i tworzeniu nowych.

Wodnik ma trudności w związkach małżeńskich. Jego chęć zachowania niezależności jest duża i najchętniej nie wiązałby się z nikim na stałe. Wizja życia tylko z jednym partnerem zaprzecza dążeniu do zmian. Dlatego Wodnik zawiera stały związek najczęściej w czasie zamknięcia pierwszego cyklu Saturna (w wieku 28-30 lat). Czasem małżeństwo jest szansą na uwolnienie się z poprzednich więzów czy to domu rodzinnego czy poprzedniego małżeństwa. Bywa też i tak, że małżeństwo zawierane jest na skutek lekkomyślności podczas uniesienia miłosnego. Wodnik niechętnie zajmuje się sprawami życia codziennego, co wymaga od partnera wyrozumiałości i przejęcia większości obowiązków. Z tego powodu doskonałym partnerem dla Wodnika jest zodiakalna Panna, ceniąca intelekt, mająca podobny sceptyczny stosunek do rzeczywistości a także niechętna małżeństwu, za to spełniająca się w wykonywaniu niechcianych obowiązków. Wodników cechuje „nowoczesny” stosunek do wierności w małżeństwie (chyba, że w radix są podkreślone znaki Raka lub Koziorożca, które z trudem zezwalają na rozwód). W związku uczuciowym Wodnik jest raczej przyjacielem niż kochankiem. Zastrzega sobie prawo do własnego zdania i wolności osobistej. Na pozór przyznaje równorzędne prawa partnerowi, ale w sytuacji konfliktowej jego wolność jest ważniejsza. Często ma potrzebę oderwania się od codziennej rutyny małżeńskiej. Swoje ucieczki na wolność opłaca problemami w rodzinie. Wodnik jest często skłócony z dziećmi, które postrzegają go jako rodzica odległego albo jakoś odstającego od reszty rodziny. Charakter i rodzaj ucieczek Wodnika wskazuje pozycja Urana w radix. Czasem są to po prostu wyjazdy służbowe lub z przyjaciółmi, a czasem taką ucieczką jest wielogodzinne siedzenie przed komputerem. Miałam wuja, który potrafił w trakcie rodzinnego przyjęcia, udać się w zaciszne miejsce, aby tam rozwiązywać krzyżówkę. Starał się wciągać nas do wspólnego odgadywania haseł. Z zawodu był elektrykiem i zawsze przy sobie nosił ołówek (do krzyżówek właśnie) a także tzw. probówkę, tj. urządzenie do sprawdzania czy jest zasilanie elektryczne w instalacji. Przerwy w biesiadowaniu robił również w celu wykonania kilku nieskoordynowanych ćwiczeń gimnastycznych, co budziło ogólną wesołość wśród dzieci. Pamiętam, że kolekcjonował słowniki i encyklopedie. Bardzo go lubiłam.

Jaki jest konkretny Wodnik, wskaże pozycja Urana i Saturna w Zodiaku i w domu horoskopowym a także obsadzenie znaku Wodnika oraz domu XI w horoskopie natalnym.

 

 

 

 

 

 

Znane zodiakalne Wodniki:

Mikołaj Kopernik ur. 19.02.1473r. Toruń

Juliusz Verne ur. 8 lutego 1828 w Nantes, Francja

Bertolt Brecht ur. 10 lutego 1898r. w Augsburgu, Niemcy

Simone Weil ur.3.02.1909r. Paryż

Artur Rubinstein ur. 28 stycznia 1887r. Łodzi

Jack Lemmon ur. 8.02.1925r. Waltham MA USA, godz. 2:00 w nocy

Czesław Niemen ur. 16 lutego 1939r. w Starych Wasiliszkach k. Nowogródka (obecnie Białoruś)

Małgorzata Braunek ur. 30 stycznia 1947r. Warszawa

Jan Jakub Kolski ur. 29 stycznia 1956r. Wrocław

Jennifer Aniston ur. 11 lutego 1969r. w Sherman Oaks Kalifornia, USA

 

30 stycznia 2010

©tekst i zdjęcia Krystyna Daca

 
<< spis artykułów dla znaku: Wodnik   
<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.