Sollunari

Moje rodzinne akwarium

fot.ˆKrystyna Daca


 



O Rybach często słyszy się dość powierzchowną opinię: "chwiejne, niezdecydowane, podatne na wpływy".
Trudno jest Ryby objąć jakąś wspólną regułą - wymykają się, każda jest inna, może właśnie przez swój brak zdecydowania są tak nieokreślone i nieuchwytne.
Niektóre z nich lubią czasem popłynąć ... i nie chodzi tu wyłącznie o alkohol - większość znanych mi Ryb po prostu nie umie milczeć, a gdy trafią w odpowiedni kanał, potok ich słów płynie bez końca. Ale przecież nie tylko Rybom się to zdarza, zwłaszcza przy dobrej okazji i suto zastawionym stole.
 
Niemal połowa mojej rodziny to Ryby, mam więc "pod ręką" cały ich wachlarz.
I gdy tak obserwuję to swoje rodzinne i znajome "akwarium", zaczynam w "moich" Rybach dostrzegać jedną wspólną cechę - poczucie uwięzienia. U niektórych widać to gołym okiem, wystarczy tylko dostrzec analogię - na przykład jeden ze znanych mi osobników potrafi, ni z tego ni z owego, bez słowa poderwać się z fotela po to, by chodzić wzdłuż korytarza z jednego końca w drugi. Zupełnie bez celu. A przecież dokładnie tak samo - w kółko lub od jednego brzegu akwenu do drugiego - pływają prawdziwe ryby.

Jowisz, jako współwładca znaku i równocześnie "specjalista" od poszerzania horyzontów i ucieczki na wolność, powinien mieć tutaj istotne wpływy.
Postanowiłam więc sprawdzić, co mówi pozycja silnego Jowisza na temat prób wypłynięcia Ryb na szersze wody.
Moje obserwacje i wnioski są zawężone do znanych mi osób, więc - siłą rzeczy - niekompletne.
I tak:
- Jowisz w Raku i 2 domu - to próby uwolnienia się od doświadczeń dzieciństwa i młodości poprzez zapewnienie sobie zasobów majątkowych. Na dobry start czasem wystarczy się po prostu dobrze ożenić, a potem wrodzona zaradność i samodzielność potrafią zdziałać cuda. Wprawdzie taki człowiek potrafi się dostosować do każdych warunków materialnych, ale o ileż przyjemniej mu się przyzwyczajać do wygód. Zwłaszcza ze świadomością, że kolejne pokolenia w pełni docenią jego poświęcenie i zaangażowanie.
- Jowisz w Lwie i 4 domu - to upodobanie do budowanie kolejnych domów (dosłownie i w przenośni) ... po to, by z każdego mieć dokąd wyjść. Wprawdzie rodzina jest bardzo ważna, ale trudno przecież pozwolić się zamknąć w jednym miejscu. Zwłaszcza, że z zewnątrz nie widać tego, co w środku, a zawsze można pokazać dobrą minę do złej gry, od czasu do czasu przypominając wszystkim, ile się czasu i sił na to całe budowanie poświęca.
- Jowisz w Strzelcu i 5 domu - to dążenie do życia "po swojemu" i przyjemność czerpana z podróżowania gdzie dusza zapragnie i finanse pozwolą.
- Jowisz w Skorpionie i 7 domu - to uwolnienie się ze związku, który nie pozwalał na spełnienie ambicji, wypłynięcie na wierzch w celu zaczerpnięcia ... sławy, potrzebnej jak powietrze.
- Jowisz w Wodniku i 8 domu - to tak wielkie trudności w okazywaniu posłuszeństwa i poddaniu się rygorom, narzucanym normom czy wyznaczanym granicom, że czasem wyglądają na igranie z ogniem. Ten człowiek nigdy nie przestaje sprawdzać, jak bardzo i do czego zostaje przymuszany, a zaraz potem - gdzie jest luka, przez którą można się wyrwać.

Innych - nie rozpoznałam.

 

 

Z podatnością na wpływy też różnie u Ryb bywa.
Długo się zastanawiałam, szukając dla nich wspólnego mianownika, aż wreszcie  postanowiłam sprawdzić, jak miewa się u moich Rybek Księżyc. Bo to przecież on najpełniej świeci światłem odbitym, on potrafi wchłonąć z otoczenia i dobre i złe emocje.
I tak:

  • w 9 domu szczególnie widać emocjonalne przywiązanie do wartości zaczerpniętych z dzieciństwa, wieczny niepokój i znudzenie zwyczajnym życiem, ale

 - w Strzelcu - trudno pogodzić jednoczesną chęć ucieczki w szeroki świat z obawą, by nie urazić tym bliskiego otoczenia. Ta Rybka, mając Księżyc w kwadraturze do Ascendentu i  Descendentu, odwleka wiążące decyzje, unika bezpośrednich rozstrzygnięć, czekając, aż ktoś to zrobi za nią.
  - w Koziorożcu, gdzie Księżyc jest na z góry przegranej pozycji - Rybka szuka spełnienia w wypełnianiu obowiązków wobec rodziny, parafii, wspólnoty czy innej organizacji, w obawie przed okazaniem prawdziwych uczuć przyjmując pozycję pokornej owieczki w stadzie.
 - w Rybach - niemal bezkrytycznie przyjmuje światopogląd od ludzi, którzy sprawiają wrażenie mądrzejszych i wykształconych, mimo że czasem ich głównym atutem jest to, że o swoich poglądach po prostu głośno mówią.

Mam też dla porównania Rybkę urodzoną podczas nowiu, gdzie wpływu Księżyca nie powinno być widać wcale. I trudno mi wyczuć, gdy patrzę na tę koniunkcję

  • w 11 domu - co sprawia, że tej osobie tak kompletnie brak asertywności. Owszem, zdarza mu się "wymigać" od roboty, ale nigdy jasno i zdecydowanie nie umie odmówić. Wyraźnie i od niepamiętnych czasów widać chęć współpracy, poleganie na tzw. znajomościach przy załatwianiu najdrobniejszych spraw i brak samodzielności przy podejmowaniu decyzji.

Na deser zostawiłam Księżyc w znaku Lwa, przez potrzebę skupiania na sobie uwagi otoczenia, z góry podejrzany o naginanie zasad do rzeczywistości, nawet jeśli czasem przydałoby się to zrobić na odwrót.

  • w 1 domu - widać tendencję do zmiany stanowisk, chęć wykazania swojej wartości, zasługiwania na szacunek otoczenia, na godne dziedziczenie nazwiska, nawet jeśli w tym celu trzeba będzie się wyrzec własnych poglądów.
  • w 3 domu - potrafi zmieniać zdanie w zależności od sytuacji, w dodatku wygłaszając nowe, zapiera się starego jak żaba błota. A wszystko po to, by nie stracić w oczach sąsiadów, rodziny czy kolegów. I oczywiście, jak na dom Merkurego przystało - chłonie wiadomości telewizyjne niemal bez wytchnienia. Żadnych na bieżąco nie komentując ani nie krytykując - najpierw przecież trzeba sprawdzić, co o tym sądzą inni.

 

 

 

 

 

 

 

 

©Maszowa

15 czerwca 2010

uzupełniono 27 czerwca 2010




<< spis artykułów dla znaku: Ryby   




<< powrót do strony głównej                                                                                                                                                                                                                                                          
Strona Sollunari używa plików cookies do prawidłowego działania strony.
Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia.
Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej.
ZAMKNIJ
Więcej informacji udostępniamy w naszej Polityce prywatności.